Tiltakozásul bezárták a kisebb benzinkutakat, nagy a felháborodás, a kormány figyelmen kívül hagyta őket – bajban a magyar vidék

által Mate

Független benzinkutak tiltakozása az új szabályozás ellen

A magyarországi benzinkutak helyzete kritikusra fordult, mivel a Független Benzinkutak Szövetségének tagjai a kormány által hozott döntések következményeként súlyos veszteségekkel néznek szembe. Az ágazatban tapsztalható bizonytalanság már az ellátásbiztonságra és a beruházási kedvre is rányomta bélyegét. A helyi benzinkutak a pénteki országos figyelemfelhívó akcióhoz csatlakozva arra figyelmeztetnek, hogy a kormányzati intézkedések nemcsak a kisbenzinkutakat, hanem a fenntartható üzemanyag-ellátást is veszélyeztetik.

A tiltakozók beszélnek

Gépész László, a FBSZ elnöke kifejtette, hogy a jelenlegi szabályozás következtében megnövekedett a piaci bizonytalanság, amely hosszú távon az üzemanyag-ellátást is aláássa. A kormányzati egyeztetések eddig eredménytelenek voltak, mivel a Független Benzinkutak Szövetsége április 12. óta próbálja elérni a döntéshozókkal való kapcsolatfelvételt. Eddig csupán a Gazdasági és Energetikai Minisztérium államtitkárával, Tótth Andrással tudtak találkozni, ahol azonban nem született érdemi megállapodás.

Ellátási problémák és a jövő

László hangsúlyozta, hogy a kisbenzinkutak tulajdonosainak komoly félelmei vannak, hiszen sok településen csupán egyetlen kutatól függ több ezer ember üzemanyag-ellátása. Ha ezek a kutak megszűnnek, az ott élőknek akár 15-20 kilométert is meg kell tenniük a következő töltőállomásig, ami különösen a mezőgazdasági gépek számára is komoly gondokat okoz.

Az FBSZ elnöke azt is megjegyezte, hogy a kormány eddigi döntései elősegítették a fekete piaci üzemanyag-értékesítést, ami adókiesést okoz az államnak. Emlékeztetett arra is, hogy ha a nagyobb piaci szereplők, mint a Mol és az OMV, saját üzemanyagtartályokat telepítettek, akkor az elvonta a forgalmat a kis benzinkutaktól, így a versenyhelyzet még inkább súlyosbodik.

Változások a jövőben

A jövőt illetően Gépész László optimizmusának ad hangot, hogy amennyiben a kormány nyitott lenne a párbeszédre, a helyzet javulhatna. Az elnök hangsúlyozta, hogy a jövőbeni döntéseknek arra kellene irányulniuk, hogy garantálják a kis benzinkutak fenntarthatóságát és a lakosság üzemanyag-ellátásának biztonságát.

Összességében a kormányzati intézkedések megvalósításakor a piaci szereplők érdekeit is figyelembe kellene venni. Jelen helyzetben a kisbenzinkútnak figyelemfelhívásra van szüksége, ellenkező esetben újabb drámai következmények várhatóak.

Ezt is kedvelheted